Korowód św. Marcina – Gladiatorzy

Już po raz kolejny, nasze Towarzystwo było obecne podczas występów jednego z działających przy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 2 zespołów muzycznych. Byliśmy razem z Gladiatorami, zespołem prowadzonym przez Jerzego Mackiewicza, nauczyciela gry na instrumentach perkusyjnych. Grupa istnieje już od dziewięciu lat i pomimo ciągłych zmian w składzie, nieustannie przyciąga i intryguje swoimi występami wielu słuchaczy. Młodzi perkusiści często koncertują – zarówno podczas różnych imprez i uroczystości szkolnych, jak i uświetniając kulturalne wydarzenia organizowane przez Fundację Artystyczno-Edukacyjną Puenta. Więcej informacji związanych z występami Gladiatorów znajdą Państwo tutaj. W skład zespołu wchodzą obecni uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 oraz jej absolwenci. Dowodzi to, że z zespołem trudno się rozstać i że więzi powstałe na etapie nauki w szkole podstawowej są bardzo mocne. Zasługi nie do przecenienia ma w tym zakresie Jerzy Mackiewicz – twórca, mózg i organizator wszystkich występów Gladiatorów, a także autor wielu utworów i aranżacji znanych tematów muzycznych.

korowodZespół został zaproszony – po raz trzeci – do udziału w tradycyjnym korowodzie św. Marcina, organizowanym w dniu Narodowego Święta Niepodległości z okazji imienin poznańskiej ul. Św. Marcin. Obchody te zapoczątkowali pracownicy Centrum Kultury „Zamek” w 1994 roku, które przy tej właśnie ulicy ma swoją siedzibę. Korowód jest częścią bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (jedyne w swoim rodzaju rogale!), a sama impreza zmienia się z roku na rok. W jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów – korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków (w tym Gladiatorów!), różnego rodzaju machin i platform, harcerzy, wojska i sportowców, przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury „Zamek”. Tu, na plenerowej scenie, Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania. Jego częścią kulminacyjną jest pokaz fajerwerków. Warto tu podkreślić, że każdego roku udział w paradzie bierze kilkaset osób. W tym roku Gladiatorzy wystawili aż jedenastu swoich reprezentantów. Warto również przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami związanymi ze świętym Marcinem w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska,  a dzieci dostają prezenty.

Poniżej prezentujemy krótką relację wideo z tegorocznego występu zespołu. Tradycyjnie już, po zakończeniu korowodu, Gladiatorzy dali czadu na schodach Akademii Muzycznej. Życzymy dobrej zabawy! Polecamy również galerię zdjęć.