Nasze osiągnięcia

­

„Muzyka łagodzi obyczaje”
Jerzy Waldorf

„Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd.”
Ludwik Jerzy Kern

­

Hiszpania 2015-07-07 15-41-29

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele!

Nasze Stowarzyszenie działa już ponad pięć lat. Pragniemy podzielić się z Państwem naszymi dokonaniami i osiągnięciami. Towarzystwo im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu zostało założone przez grupę kilkunastu osób – rodziców, nauczycieli naszej szkoły i jej przyjaciół. Dzisiaj liczy ono już blisko 40 członków. Od samego początku staramy się wspólnie realizować postawione cele. Jesteśmy osobami, które poprzez społeczne działanie podjęły się zadań będących ogromnym wyzwaniem. Uczymy się nowych rzeczy, poznajemy ciężar naszych zobowiązań, a przede wszystkim mamy możliwość poznawania siebie, swoich możliwości, spotykania nowych ludzi, a także wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Pomimo tego, że jesteśmy małym zespołem, wypracowaliśmy takie metody działania i współpracy, które w stosunkowo krótkim czasie przyniosły wymierne korzyści szkole i jej uczniom. Naszym niewątpliwym atutem są chęci wszystkich członków do działania. Chcielibyśmy więc, aby było nas jeszcze więcej – jeszcze więcej osób z pomysłami, społecznym zacięciem i odwagą do działania. W tym miejscu pragniemy zaprosić Państwa w nasze szeregi – jesteśmy zespołem otwartym na każdą inicjatywę. Pragniemy realizować jeszcze większe projekty, ale do tego potrzebujemy Państwa wsparcia.

W ramach działalności Towarzystwa im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, zrealizowaliśmy następujące zadania:

Jednym z naszych celów jest propagowanie i upowszechnianie kultury muzycznej. Od września 2013 roku, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca miesiąca, w auli szkolnej odbywają się organizowane przez nasze stowarzyszenie koncerty – spotkania z żywą muzyką. Wykonawcami są znani muzycy, szkolni pedagodzy i inni zaproszeni goście, którzy swoją muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w recitalu akordeonowym, koncercie liryki wokalnej, koncercie towarzyszącym Konkursowi Pianistycznemu im. Tadeusza Szeligowskiego, koncercie mozartowskim, koncercie kolęd w wykonaniu uczniów szkoły, koncercie muzyki współczesnej i w wieczorze sonat klasycznych. Każdy koncert był inny, skierowany do innego odbiorcy. Mieliśmy możliwość posłuchania utworów trudnych, bardzo ambitnych czy mniej znanych, ale również bardzo popularnych, łatwych i lubianych. Należy tu dodać, że przed każdym koncertem okazję do zaprezentowania się mają najzdolniejsi uczniowie szkoły. Planujemy już kolejne koncerty – o wszystkich można znaleźć informacje na stronie internetowej szkoły i naszego Stowarzyszenia oraz usłyszeć na antenie Radia Merkury, Radia Emaus czy RMF Classic. Na każdy koncert przygotowywana jest również ulotka, wprowadzająca słuchaczy w tematykę danego koncertu, przedstawiająca wykonawców i kompozytorów. Mamy nadzieję, że koncerty te rozpalają w Państwu potrzebę stałego udziału w naszych spotkaniach – zarówno artystycznych, jak i tych odbywających się bezpośrednio po nich – przy kawie i małym „co nie co”. Dziękujemy Państwu za obecność i wspieranie naszych działań, za przychylność i życzliwość! Liczymy, że przyciągniecie Państwo na kolejne koncerty swoich bliskich i znajomych. Nasze koncerty stwarzają niepowtarzalną okazję do bezpośredniego kontaktu z wykonawcami, czego nie możemy doświadczyć podczas imprez tego typu w innych miejscach.

Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy pierwszy w historii szkoły piknik rodzinny. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa POSM I st. nr 2, nauczycieli, rodziców i członków Towarzystwa, w dniu 6 czerwca 2013 wszyscy mieliśmy możliwość uczestniczyć w doskonałej zabawie. Mogliśmy posmakować kulinarnych przysmaków, wziąć udział w pokazach fizyczno-chemicznych, sesji zdjęciowej i wielu konkursach. Przede wszystkim jednak, mogliśmy posłuchać muzyki w wykonaniu naszych dzieci i ich nauczycieli. Od tego momentu każdego roku organizujemy kolejne tego typu spotkania – za sobą mamy już cztery udane imprezy. Była to doskonała okazja do poznawania siebie w innej sytuacji. Grono pedagogiczne, rodzice dzieci, uczniowie i absolwenci szkoły wspólnie przygotowywali poszczególne elementy – utwory, występy, grillowanie, tematyczne dekoracje stanowisk poszczególnych klas czy pokazy fizyczno-chemiczne. W czerwcu 2015 roku motywem przewodnim pikniku były różne gatunki muzyczne. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielami przygotowały krótkie programy muzyczno-taneczne, rodzice zapewnili wyśmienite ciasta i potrawy z grilla. Były również gry i zabawy integracyjne.

Kolejnym, zrealizowanym zadaniem, była zmiana funkcjonalna szatni w POSM I st. nr 2, która między innymi została wyposażona w nowe szafki. Dzięki temu, każde dziecko może w nich bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy – każda szafka jest zamykana na klucz. Pomieszczenie szatni zostało również wymalowane i wyposażone w stoły, krzesła oraz grę „piłkarzyki”. Uczniowie klas IV-VI zyskali więc miejsce do odpoczynku i wytchnienia w oczekiwaniu na kolejne zajęcia.

W wakacje letnie 2014, 2015, 2016 i 2017 zorganizowaliśmy Warsztaty Muzyczne dla uczniów i absolwentów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2. Za każdym razem, przez 10 dni, pod okiem fachowców, dzieci w atmosferze zabawy, chłonąc muzykę wszystkimi zmysłami, wspólnie przygotowywały się do koncertów finałowych, które odbywały  się ostatniego dnia warsztatów. Dzieci zagrały i zaśpiewały różne utwory. Były utwory klasyków, był jazz, blues, rock, improwizacje muzyczne a nawet hard rock. Oprócz zajęć muzycznych, dzieci uczestniczyły w grach i zabawach organizowanych przez poznańskich harcerzy. Kadra instruktorska z 89 Jeżyckiej Gromady Zuchowej Wesołe Krasnale, 233 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej Contrast im. Zawiszy Czarnego i 88 Poznańskiej  Drużyny Harcerzy Starszych Dragon zapewniały moc atrakcji – od własnoręcznie zbudowanego parku linowego, przez gry terenowe, ogniska, po zajęcia tematyczne, np. obchody 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Podczas Letnich Warsztatów Muzycznych Gołuchów 2016, na scenie finałowego koncertu jednocześnie zagrali wszyscy uczestnicy – w sumie 34 osoby. Podczas IV edycji naszych warsztatów Młodzikowo 2017, na ich zakończenie, w przepięknej sali balowej, usłyszeliśmy i zobaczyliśmy już 41  młodych muzyków. Wzorem udanych wakacji z muzyką i przygodą z harcerskim duchem, planujemy organizować kolejne wyjazdowe zajęcia muzyczne.

Każdego roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, organizujemy kiermasz świąteczny, podczas którego wszyscy uczestnicy mają możliwość udziału w konkursach czy posmakowania dekorowanych przez uczniów pierników. Każdy może również zakupić – w formie cegiełek – przygotowywane przez dzieci stroiki świąteczne. Ważnym punktem kiermaszu jest zawsze wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń świątecznych. Uwieńczeniem każdego spotkania jest udział w koncercie kolędowym w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Jednym z elementów podtrzymywania więzi pomiędzy członkami społeczności szkolnej jest integracja rodziców i nauczycieli. Każdego roku nasze Stowarzyszenie organizuje bal karnawałowy. Braliśmy udział w wyśmienitych zabawach animowanych przez zaproszonego wodzireja. Jednego roku w cudowny sposób poprowadził nas do 16-rzędowego poloneza! Ach, co to był za bal… Każda tego typu zabawa pozwala nam spotkać się na gruncie czysto towarzyskim i koleżeńskim, nawiązać nowe znajomości i przede wszystkim wspólnie korzystać z uroków karnawału. Zawsze jest to również okazja do wsparcia naszego Stowarzyszenia poprzez udział w loterii fantowej.

Pragniemy również przyczyniać się do stałego podnoszenia jakości procesu nauczania. Do tego niezbędne są odpowiednie narzędzia – w tym przypadku instrumenty muzyczne. Od grudnia 2013 roku, szkoła ma możliwość korzystania ze wspaniałego fortepianu koncertowego. Jako Stowarzyszenie przyczyniliśmy się do jego zakupu. Z tego powodu, na organizowanych przez nas imprezach rozprowadzamy cegiełki o różnych nominałach. W dalszych planach jest również pomoc w sfinansowaniu zakupu kolejnych instrumentów.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w szkole, za zgodą dyrekcji POSM I st. nr 2, sfinansowaliśmy i zamontowaliśmy system kontroli dostępu, który uniemożliwia wejście na teren szkoły przypadkowym osobom.

W czerwcu 2017 roku rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 50-lecia POSM I st. nr 2. Na początku miesiąca nasze Towarzystwo było współorganizatorem festynu inaugurującego te obchody. Oprócz zaproszonych absolwentów i wspaniałych wykonawców, zaprzyjaźnieni z naszym Towarzystwem harcerze z 89 Jeżyckiej Gromady Zuchowej Wesołe Krasnale i 233 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej Contrast im. Zawiszy Czarnego zorganizowali gry i zabawy dla najmłodszych uczestników festynu. Harcerze zadbali również o „małe co nie co” – przygotowali pyszną grochówkę i kiełbaski z grilla.

Nasze działania mają w dużym stopniu przyczyniać się do promowania Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego. Dążymy do tego, aby „Szeligowski” był w Poznaniu znany i kojarzony z placówką dydaktyczną, która kształci dzieci zdolne, odnoszące sukcesy – zarówno muzyczne, jak i ogólnoszkolne. Chcemy aktywnie wspierać młodych artystów dając im szanse na udział w licznych konkursach, występach czy przesłuchaniach. Pragniemy to miejsce, tę szkołę uczynić ważnym elementem życia kulturalnego Śródki, dla naszego miasta – Poznania. Chcemy, aby kojarzyła się ona przede wszystkim z Tadeuszem Szeligowskim i jego zamiłowaniem i pasją do muzyki, czego wszystkim gorąco życzymy. Pragniemy propagować tę najpiękniejszą gałąź sztuki poprzez udział w różnych projektach, imprezach czy innych działaniach, w których wszyscy będziemy mogli odnaleźć swój kawałek nieba z nutami zamiast gwiazd…

Towarzystwo im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu

ul. Bydgoska 4

61-127 Poznań