Koncert Alina Stawicka fortepian Andrzej Tatarski fortepian

Alina Stawicka

 

Nauczyciel dyplomowany, ukończyła z wyróżnieniem w roku 1997 Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Od 1995 r. pracuje jako nauczyciel w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego (gdzie aktualnie pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych), a od roku 1999 w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej.

Brała czynny udział w Kursach Mistrzowskich prof. Wiktora Mierżanowa i prof. Tatiany Szebanowej oraz licznych seminariach pedagogiczno-pianistycznych(Poznań, Kłodzko, Tarnów, Gdańsk, Wrocław). W roku 1995 zdobyła III nagrodęna Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Koncertuje jako kameralistka i akompaniator. W pracy pedagogicznej specjalizuje się w nauczaniu gry na fortepianie uczniów szkół I i II stopnia. Jej uczniowie zdobywają nagrody  i wyróżnienia na prestiżowych międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach i przesłuchaniach. Juror ogólnopolskich i regionalnych konkursów muzycznych oraz wykładowca na kursach pianistycznych. W uznaniu osiągnięć pedagogicznych w roku 2001 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.

 

 

 

Prof. Andrzej Tatarski

 

Andrzej Tatarski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu.

Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji

 

 

 

(m.in.: w USA, Japonii, Korei Płd., na Jamajce, Kubie,  we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w krajach byłego ZSRR, we Włoszech, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji).

Uczestniczy w renomowanych festiwalach muzycznych, takich jak: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Wratislavia Cantans, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i  Łazienek.

Jako pianista-kameralista współpracuje z najwybitniejszymi polskimi  i zagranicznymi artystami. W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym pianisty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Artysta dokonał także wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich.

W kręgu zainteresowań Andrzeja Tatarskiego pozostaje również muzyka francuska, w tym twórczość Oliviera Messiaena – którego cykle Katalog ptaków  oraz Sześć szkiców ptasich wykonał jako pierwszy polski pianista.

W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrania płytowe, telewizyjne i filmowe. Dla firmy Selene  utrwalił m.in.  solowe kompozycje fortepianowe Henryka i Józefa Wieniawskich, Raula Koczalskiego i Ignacego Friedmana, dla firmy Dux Harnasie Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany oraz utwory kameralne Apolinarego Szeluto, realizując  pierwsze w historii światowej fonografii nagrania tych  utworów.

W 2009 roku otrzymał nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii „Album roku. Muzyka kameralna”.

Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kameralnych. Wykłada na  kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą (Czechy, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Niemcy, Turcja,  Ukraina, USA, Włochy).

Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu  w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego Poznaniu.