Koncert – Apeiron Trio

Apeiron Trio

W skład zespołu wchodzą absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej
im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) oraz Jan Czaja (wiolonczela). Muzycy Apeiron Trio są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. W roku 2019 zostali finalistami i otrzymali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, w kategorii zespoły kameralne. W 2020 roku otrzymali III nagrodę w International Classical Music Competition On Stage, jak również dostali się do ścisłego finału w kategorii muzyki kameralnej 5. Międzynarodowego Konkursu im. Eleonore i Alice Schoenfeld w Harbin (Chiny). Ponadto ich

plany koncertowe na rok 2021 obejmują występ w Konserwatorium Moskiewskim ze względu na uzyskanie Grand Prix w International Grand Music Competition organizacji EAFF działającej z ramienia UNESCO.

Artyści prowadzą ożywioną działalność koncertową – zarówno solową jak i kameralną, występując w ramach czołowych europejskich festiwali muzycznych m.in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Kameralny „Q’arto Mondi” w Poznaniu, Festiwal im. Philippa i Xawera Scharwenków w Szamotułach, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Amber and Silk Festival, International Edinburgh Festival, Baltic Sea Festival, La folle journée, Cremona Pianoforte czy Aurora Chamber Music Festival w Szwecji. Jako soliści wystąpili m.in. z takimi z orkiestrami jak: Filharmonia Łódzka, Filharmonia Opolska, Sinfonietta Polonia, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Lubelska. Dokonali nagrań dla wytwórni: DUX, Musicon, Acte Prealable, La Bottega Discantica. Muzycy uczestniczą czynnie w organizacji wydarzeń kulturalnych w Polsce i za granicą, poprzez działalność w takich organizacjach jak: Stowarzyszenie im. Józefa Madei oraz Towarzystwo Muzyczne Schola Cantorum Posnaniensis.

Jednym z najważniejszych zakresów działalności zespołu jest promocja muzyki polskiej, również tworzonej współcześnie. Muzycy dokonali wielu prawykonań utworów takich kompozytorów jak m.in.: Ewa Fabiańska-Jelińska, Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, Piotr Pawlik, Monika Kędziora. Muzycy są stypendystami: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Opolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Wrocławia, Prezydenta Miasta Opola, Fundacji Pro Cello.