Kontrabas i pogromcy stereotypów

Urszula Maliszewska – urodzona w 1994 roku w Elblągu. Ukończyła poznańską Akademię muzyczną w klasie kontrabasu prof. Piotra Czerwińskiego. Podczas studiów pogłębiała swoją wiedzę, biorąc udział w kursach mistrzowskich z wybitnymi kontrabasistami, m.in. prof. Catalinem Rotaru czy prof. Thierry’m Barbé. Uczestniczyła w konkursach kontrabasowych w Malborku (2008) i Poznaniu (2017). Związana z wieloma orkiestrami w Polsce, m.in.
Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonią Zielonogórską czy Filharmonią Gorzowską. Obecnie pracuje jako kontrabasistka w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego.

Szymon Guzowski – profesor A.M., doktor habilitowany Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka w specjalności kontrabas. Wykładowca klasy kontrabasu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Muzyk Solista Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

Finalista i laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. W roku 2013 ukończył również studia podyplomowe w zakresie gry na violone, kontrabasie wiedeńskim i violi da gamba w Zakładzie Instrumentów Historycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwukrotnie odznaczony przez urząd Prezydenta RP.

Ścieżka jego artystycznej kariery krzyżowała się wielokrotnie z artystami światowego formatu zarówno instrumentalistami, kompozytorami, wokalistami jak i dyrygentami. Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami specjalizującymi się zarówno w wykonawstwie muzyki dawnej, symfonicznej jak i współczesnej.

Xuyu Eryk Fu – urodzony w 1994 roku w KunMing w Chinach. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Szymona Guzowskiego. Podczas studiów uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. z profesorami: Catalinem Rotaru, Thierrym Barbé. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych (Chiny) i ogólnopolskich (III ngroda
w ktegorii open w Kowalewie Pomorskim, III nagroda na Konkursie Miniatur
w Zamościu). Obecnie przygotowuje się do realizacji kolejnych artystycznych wyzwań m.in. do udziału w IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie.

Grażyna Czerwińska – pianista kameralista i pedagog Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z mężem Piotrem Czerwińskim dokonała szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia utworów kameralnych na fortepian i kontrabas. Wielokrotnie nagradzana za realizację partii fortepianu w prezentacjach uczestników konkursów muzycznych w kraju i za granicą.  Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną prowadząc klasę kameralistyki instrumentalnej.

Patrycja Wachowicz – Urodziła się w Poznaniu. Ukończyła
z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu
w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Jest laureatką licznych nagród. W 1995 jury Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznało jej Stypendium I stopnia oraz nagrodę specjalną i medal im. Johna Fielda, prekursora nokturnów Fryderyka Chopina, ufundowane przez Ambasadę Irlandii. Rok później awansowała do półfinału II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy.

W 1996 roku otrzymała stypendium udzielone przez Yamaha Music Foundation of Europe, a dwukrotnie w latach 1997 i 1999 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 roku otrzymała tytuł laureata na Konkursie Młodych Talentów w Słupsku. Pianistka bierze aktywny udział w życiu koncertowym jako solistka i kameralistka. W 1997 roku wraz z kwartetem fortepianowym uzyskała dyplom honorowy finalistów na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku a pół roku później otrzymała II nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie im. K. Bacewicza w Łodzi. W 1998 roku zajęła IV miejsce w kategorii duetów na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem.