Zaproszenie na koncert kolęd

W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 oraz Towarzystwa im. Tadeusza Szeligowskiego, gorąco i serdecznie zapraszamy na – tradycyjny już – koncert kolęd w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły. Będzie to okazja do wejścia w magię świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy będziemy mogli zobaczyć i posłuchać, ile serca i czasu wkładają dzieci w przygotowanie takiego wydarzenia. Nie możemy tu zapomnieć o nauczycielach, którzy poświęcając swój często prywatny czas, starali się jak najlepiej przygotować młodych wykonawców. Doceńmy więc ich ogromny wkład – dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna.

Kolędy i pastorałki były i są bliskie naszym sercom. Dźwięczą we wspomnieniach z dzieciństwa, przypominają rodzinny dom i spotkania w gronie najbliższych, stół wigilijny, choinkę i śnieg za oknem. Towarzyszą nam przez cały okres Bożego Narodzenia. Słysząc melodie naszych polskich kolęd, mimowolnie je nucimy, śpiewamy – zatrzymujemy na chwilę swoje myśli, odrywamy się od codziennych spraw. Narodzenie Jezusa Chrystusa jest dla nas początkiem czegoś nowego, czegoś ważnego i doniosłego. Stąd dzielimy się z najbliższymi opłatkiem, składamy sobie pełne miłości życzenia i… w zależności od regionu, w którym mieszkamy, czekamy na to, co nam przyniesie Gwiazdor lub Święty Mikołaj…  Bez kolęd jednak, bez wspólnego ich śpiewania i przeżywania tych radosnych Świąt, Boże Narodzenie wiele straciłoby ze swojego uroku. Kolędy łączą ludzi – śpiewają je wszyscy – dzieci, dorośli, wierzący i niewierzący.

Przenieśmy się na moment myślami do Betlejem. Licha szopa, Józef i Maryja, która powiła swego pierworodnego Syna. Zawinęła Go w pieluszki, a potem ułożyła w żłobie – bo nie było dla nich miejsca w gospodzie. Wszystko było pogrążone we śnie. Ubodzy pasterze siedzieli przy ognisku na wzgórzu, czuwali nad swym stadem owiec. Nagle ujrzeli wielką światłość i anioła, który powiedział im „Nie bójcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką”, „Chrystus Wam się narodził, w Betlejem, nie bardzo podłym mieście”. Pasterze byli przerażeni, ale jednocześnie szczęśliwi. Gdy wpatrywali się w anioła, otworzyło się niebo i z głębi jasności zabrzmiało „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. „Do szopy hej pasterze” – krzyknął jeden z nich. Odkrzyknęli „Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki”, bo „Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina”! „Bóg się rodzi, moc truchleje”. I razem z pasterzami prosimy „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą”. Prawda, że połączenie naszych kolęd tworzy piękną opowieść o tajemnicy Bożego Narodzenia?

Zapraszamy 21 grudnia 2017 na godz. 18:00 do sali koncertowej